شرکت بسته بندی مواد غذایی سهند پاک پارسیان

طریقه استریل کردن وسایل با فور

طریقه استریل کردن وسایل با فور(اون)

اون برای استریل كردن موادی كه بطور كامل تحت نفوذ بخار قرار نمی گیرند، اما می توانند دمای بالای مورد نیاز مثل C ۫180- 160 را تحمل كنند به كار می رود. اون بویژه برای ظروف شیشه ای مثل لوله آزمایش، پتریدیش، پی پت و نیز برای آلات فلزی مثل پنس، اسكالپل و قیچی به كار می رود.

استریلیزاسیون در اون

1.برای بسته بندی این وسایل جهت استریل نمودن آنها در اون میتوان از فویل آلومینیومی یا كاغذ كرافت و سربطریهای پنبه ای استفاده نمود.

2.باید دقت شود كه كاغذ و پنبه نسوزند چون پنبة نیم سوز مواد ضد باكتری فراری را متصاعد می كند.

3.حدود 2 سانتی متر از انتهای فوقانی پی پتها را با پنبة غیر جاذب ببندید و آنها را در ظروف فلزی قرار داده، درب آنها را ببندید.

4.درپوش لوله های آزمایش را با كاغذ آلومینیومی بپوشانید و آنها را بطور عمودی در جا لوله ای قرار دهید. درپوش، لبة لوله را از آلودگی از طریق هوا در طی ذخیره سازی حفظ می كند.

5.در صورتی می توان بطری های درپیچ دار را در اون استریل نمود كه درپوش و آستری آنها از موادی مثل فلز، پلی پروپیلن یا لاستیك سیلیكون ساخته شده باشد تا در دمای استریلیزاسیون از شكل طبیعی خارج نشود.

6.پودر، روغن، چربی و گریس را در ظرف شیشه ای یا فلزی ودر اندازه های كوچك كه از وزن 10 گرم یا عمق 1 سانتی متر تجاوز نكند، استریل نمایید.

7.قبل از قرار دادن ظروف شیشه ای در اون، از خشك بودن آنها مطم‍ئن شوید. مواد را به گونه ای در اون قرار دهید كه هوای داغ در اطراف و مابین آنها در جریان باشد.

8.زمان نگهداری استریلیزاسیون از زمانی آغاز می شود كه اتاقك به دمای استریل انتخابی برسد و نیز مدتی هم بیشتر در نظر گرفته می شود تا همة قسمتهای اتاقك و مواد داخل آن به دمای مورد نظر برسند(‍‍C ۫180-160 به مدت 2 ساعت).

9.به دلیل عایق بودن دستگاه، چند ساعت طول می كشد تا اشیاء داخل آن خنك شوند. درب اون را باز نكنید تا اتاقك، ظروف و مواد داخل آن تا دمای حدود ‍C ۫60 خنك شوند. اگر هوای سرد ناگهان وارد دستگاه شود ممكن است ظروف شیشه ای ترك بخورند.

نحوة نگهداری:

بطور ماهانه داخل آن تمیز شود.

هر 6 ماه توسط نمایندة سرویس تعمیر، بازرسی شود.

كنترل كیفی

تست شیمیایی: استفاده از ویال شیشه ای Browne و مشاهدة تغییر رنگ مناسب از قرمز به سبز.

تست بیولوژیك: استفاده از نوار كاغذی حاوی اسپور باسیلوس سوبتیلیس .ATCC 9372

ایمنی:

استفاده از دستكش مقاوم به حرارت و محافظ چشم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت نزد سهند پاک پارسیان محفوظ است

طراحی و پیاده سازی توسط شرکت سروای تی