شرکت بسته بندی مواد غذایی سهند پاک پارسیان

مدیریت کنترل آفات انباری

در انبارها سبب خسارت به محصولات کشاورزی و کاهش کمیت، کیفیت، ارزش تجاری و مصرفی آنها می شوند. خسارت آفات انباری در مناطق مختلف متفاوت است.
در مناطق گرمسیری به دلیل مستعد بودن شرایط برای فعالیت آفات انباری و همچنین در کشورهای جهان سوم و در حال پیشرفت به دلیل عدم وجود امکانات مناسب و شرایط بد نگهداری محصولات، خسارت بیشتر است. عوامل زیان‌آور محصولات انباری به دو گروه زنده و غیر زنده تقسیم می‌شوند. عوامل زنده شامل حشرات، کنه‌های انباری، موش‌ها، پرندگان و میکرو ارگانیسم‌ها می‌باشند. از عوامل غیر زنده می توان به گرما و رطوبت در محیط انبار اشاره کرد که نه تنها فعالیت حشرات و کنه‌ها را تشدید می‌کند بلکه نشو و نمای میکروارگانیسم‌های گوناگون مانند قارچها و باکتری‌ها را نیز سرعت می‌بخشد. حشرات متعددی به عنوان آفت انباری شناخته شده اند که برخی از مهمترین آنها که از محصولات مختلف تغذیه می کنند، عبارتند از:
شب‌پره هندی Plodia interpunctella ، پروانه آرد Ephesti Kuehniella ، شپشه های آرد Tribolium spp.، شپشه دندانه دارOryzaephilus surinamensis ، لمبه گندمTrogoderma granarium ، سوسک های حبوبات (سوسک لوبیا Acanthoscelides obtectus، سوسک چهارنقطه ای حبوبات Callosobruchus maculatus، سوسک چینی حبوباتCallosobruchus chinensis ، سوسک باقلاBruchus rufimanus ).
موشها نیز از جانورانی هستند که در انبارها به محصولات کشاورزی صدمه وارد می کنند.
پیشگیری از آفات انباری
جلوگیری از ورود آفات به انبار و رعایت بهداشت آن امری بسیاری ضروری می باشد. جهت پیشگیری از خسارت آفات و جلوگیری از فساد محصولات انباری، باید نکات زیر رعایت گردد:
انبار باید در محل مناسب ساخته شده و اطراف و داخل آن تمیز نگه داشته شود.
کف انبار باید بتونی و سالم و غیر قابل نفوذ در برابر آب و رطوبت باشد.
سقف و دیوارهای انبار باید سالم، صاف و فاقد درز و شکاف باشد.
انبار باید دارای سیستم تهویه بوده و پنجره های آن دارای توری و غیر قابل نفوذ برای آفات باشد.
انبار باید قابل سمپاشی و ضدعفونی بوده و دیوارهای آن با رنگ سفید شده باشد.
محصولات تحویل شده به انبار باید سالم، تمیز و خشک باشد.
از مخلوط کردن محصولات انبار شده قدیمی با جدید خودداری گردد.
کیسه ها و جعبه های نگهداری محصولات انباری باید تمیز و عاری از آفات انباری باشد و در صورت نیاز ضدعفونی گردد.
انبار خالی قبل از ذخیره سازی محصول باید به نحو مطلوب نظافت شده و در صورت نیاز ضدعفونی گردد.
محصولات انباری باید حداقل نیم متر از دیوارها فاصله داشته باشد و در زیر آنها نیز از پالت های چوبی یا فلزی استفاده شود.
انبار باید به طور مرتب بازرسی گردیده و با نمونه برداری از محصول ذخیره شده، وضعیت آن بررسی گردد.

مبارزه شیمیایی با آفات انباری

شیوه های رایج مبارزه شیمیایی با آفات انباری شامل استفاده از گاز متیل بروماید، قرص فوستوکسین و سمپاشی انبار با برخی سموم شیمیایی می باشد (استفاده از گاز متیل برومید به خاطر مسائل زیست محیطی و تاثیر سوء آن در تخریب لایه ازن محدودیت دارد). در خصوص ضدعفونی بذور با سموم گازی باید رطوبت بذر کمتر از 14-12 درصد بوده، دز سم و مدت زمان ضدعفونی رعایت گردد، توجه شود که مصرف سم روی قوه نامیه بذر اثر سوء نداشته باشد و پس از ضدعفونی، تهویه بذر صورت گیرد. انبارها و ساختمانها جهت ضدعفونی باید فاقد درز و شکاف باشند و روی محصولات نیز باید با چادر یا نایلون پوشیده شود.

میزان مصرف قرص فوستوکسین جهت انبار و ساختمان برای هر متر مکعب نصف تا سه چهارم قرص و برای محصولات مختلف 6-3 قرص برای هر تن محصول می باشد.

میزان مصرف گاز متیل بروماید برای محصولات مختلف به شرح جدول زیر می باشد:

نوع محصولات انباري دز گاز (گرم بر متر مکعب) مدت زمان لازم برای ضدعفونی (ساعت) درجه حرارت
(درجه سانتیگراد)
آفت زدایی بذور مختلف 24
16 24
24 19-10
20و بالاتر
کنترل آفات غلات و بقولات (گندم، جو، برنج، ذرت، لوبیا، نخود و باقلا) 40
32
24
16 24-16
24-16
24-16
24-16 9-4
14-10
20-15
21 و بیشتر
کنترل آفات میوه های خشک (گردو، پسته، فندق، بادام، انجیر خشک، قیسی و …) 48
40
32
24
16 24-16
24-16
24-16
24-16
24-16 9-4
14-10
20-15
25-21
26و بیشتر

جهت سمپاشی سقف و دیوارهای انبار از سموم حشره کش مختلف استفاده می شود که از جمله آنها می توان مالاتیون، پیریمیفوس متیل (اکتیلیک) و فنیتروتیون (سومیتیون) را نام برد. سموم مذکور با دز 2-1 درصد استفاده می شود و سمپاشی باید به اندازه ای باشد که سطوح مورد نظر به طور کامل با محلول سمی آغشته گردد (حدود 10-5 لیتر محلول سمی برای هر 100 متر مربع).

مبارزه با موش
جهت مبارزه با موش اغلب از طعمه مسموم استفاده می شود. معمول ترین سم برای این منظور فسفر دو زنگ می باشد که حدود 10 کیلو گرم گندم را با 200 گرم روغن آغشته نموده و سپس 250-200 گرم از سم را با آن مخلوط می نمایند و طعمه تهیه شده را در داخل لانه و محل حرکت موشها استفاده می کنند. سموم دیگری نیز به شکل طعمه آماده موجود می باشد مانند برومادیولون (لانیرات)، برودیفاکوم (کلرت) و دی فتیالون (باراکی) که می توان از آنها استفاده نمود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت نزد سهند پاک پارسیان محفوظ است

طراحی و پیاده سازی توسط شرکت سروای تی